SAP Hybris Müşteri Etkileşimi ve Ticaret

Müşterilerle ilişkiler hiç olmadığı kadar arttı ve kanal bağımsız hâle geldi. Daha önemlisi artık bu durum ilişki olarak değil, etkileşim olarak tanımlanıyor. SAP, yıllardır binlerce müşterisine sunduğu Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) çözümlerini bir adım öteye taşıyıp Müşteri Etkileşimi Yönetimi noktasına getirdi. Aynı zamanda müşterilerinize dokunduğunuz tüm temas noktalarında aynı deneyimi yaşatabilmek için bir çoklu kanal (omni channel) satış ve pazarlama stratejisine, bu strateji için de sisteme ihtiyaç duyuyorsunuz. SAP Hybris, anlık büyük veri pazarlama ve çoklu kanal ticaret perspektifi ile müşteri deneyimine yeni bir boyut kattı.

Renova_Renova_Consulting_SAP_ERP_C/4HANA

Bu çözümler ise Müşteri Etkileşimi & Ticaret; Customer Engagement & Commerce (CEC) çözüm ailesinde toplanarak kurumların hizmetine sunuldu. Bu çözüm ailesindeki aşağıdaki ürünler On-Premise ve Cloud çözüm alternatifleri sunuyor.

 • SAP Cloud for Customer [C4C]: Bulut Tabanlı Müşteri Etkileşimi Yönetimi
 • SAP Customer Relationship Management [CRM]: Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • SAP Hybris Commerce: Çoklu Kanal (Omni Channel) Ticaret
 • SAP Hybris Marketing: Büyük Veri Pazarlama Çözümü (HANA tabanlı)

Renova olarak müşteri etkileşiminizi en üst seviyeye taşımak için yetkin danışman kadromuzla SAP çözümlerini size özel uyguluyoruz.

Renova_Renova_Consulting_SAP_ERP_C/4HANA_Hybris

SAP Müşteri İlişkileri & Etkileşimi Yönetimi

SAP İlişkileri & Etkileşimi Yönetimi uygulaması ayırt edici becerileri hızla geliştirmek ve üstün nitelikli müşteri deneyimleri sunmak için gerekli esnekliği sağlar. Kullanıcılar tarafından hızla benimsenir, verimliliği arttırır ve stratejik müşteri ilişkileri yönetimi girişiminizi desteklerken zamanınızı değere dönüştürür. Aynı zamanda size sınıfının en iyisi olma özelliğine sahip ön ofis işlevselliği ve uçtan uca, sektöre özgü süreç desteği sağlar. Şirketiniz geliştikçe, işletmeniz üstün nitelikli müşteri deneyimleri sunabilir ve pazar gereksinimlerine hemen yanıt verebilir.

Dijitalleşme Endeksinizi Hesaplayın

İşinizi Farklılaştırın

Müşteri ilişkileri yönetimi müşterilerinizle yakın ilişkiler geliştirmenizle ve kârlı bir büyüme sağlamanızla yakından ilgilidir. Aynı zamanda, birbirine bağlı unsurlardan oluşan küresel ekonomi, müşterilerinize tek bir düğmeye basarak ulaşabilecekleri geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Satış temsilcinizin ilk ziyaretinden önce, potansiyel müşteri şirketinizi, ürünlerinizi, rakiplerinizin fiyatlarını araştırmış ve diğer müşterilerin, iyi veya kötü, hizmet deneyimleriyle ilgili yazdıklarını okumuştur. Sonuç olarak, CRM artık sadece satış, hizmet ve pazarlama operasyonlarını paralel hale getirmemektedir. Bilgi yalnızca bir tıklama uzaklıktayken, ürünler hızla mal haline gelirken ve marj baskıları artarken, anahtar unsur farklılaştırmaktır.

Şirketinizi farklılaştırmak, kârınızı maksimum düzeye çıkarmak, üstün nitelikli müşteri değeri ve tüm iletişim noktaları arasında ayrıcalıklı müşteri deneyimleri sunmak için, iş süreçleri ve etkileşim kanallarını tasarlamalı ve sürekli olarak geliştirmelisiniz.

SAP CRM eşsiz müşteri deneyimleri yaratmak için ihtiyacınız olan esnekliği sağlar. Uygulama, birçok uçtan uca iş süreci için sunduğu destekle, bir dizi pazarlama, satış ve hizmet sürecini ele almanıza yardımcı olur. SAP CRM'i aşamalı, kolay uyarlanabilir bir şekilde kurabilirsiniz ve uygulamayı müşteri ihtiyaçlarınız değiştikçe, iş ortamınız geliştikçe genişletebilirsiniz.

Renova'nın sunmuş olduğu bu hizmetle tüm kanallarda tutarlı ve amaca uygun etkileşimler sağlayabilirsiniz. Müşteri bilgilerine doğru ve zamanında erişim, müşterinin şirketinizle olan tüm ilişkisi boyunca her bağlantıdan en iyi şekilde yararlanmanıza olanak verir.

Değer zincirinizin tamamında müşteri değerini, müşteri sadakatini ve kârlılığı sağlamanıza yardımcı olur. SAP CRM, sektöre özgü süreçleri destekleyen sınıfının en iyisi olma özelliğine sahip ön ofis işlevselliğiyle, müşteri yönelimli büyüme vizyonunu gerçeğe dönüştürür.

CRM için Yeni Standartlar Belirleme

Yeni nesil CRM yazılımıyla devam eden SAP liderlik geleneği; müşteri etkileşiminizi geliştirerek, kârlılığınızı arttırmak için şirketinize de benzeri görülmemiş hız ve esneklik kazandırır.

Müşteri Memnuniyeti Yaratın

Tüm kanallarda üstün nitelikli etkileşimleri ve deneyimleri kolaylaştırarak müşterilerinizi ve şirketinizi işbirliğine teşvik eder.

Ekibinizi Güçlendirin

Çalışanlarınızın her zaman, her yerde işletmeye yönelik işlevleri yürütmelerini ve müşterileriyle olan etkileşimlerini yönetmelerini sağlar. SAP ile tüm müşteri bilgilerinin kapsamlı ve gerçek zamanlı görünümünü işlemlerinizi yürütmek için kullanabilir ve iş ağınızda işbirliğini destekleyebilirsiniz.

İşinizi Büyütün

Müşterilerinizin düşüncelerine kolayca erişebilmenize, böylece şirketinizi farklılaştırıp büyütebilmenize, üstün nitelikli müşteri deneyimleri yaşatmanıza ve işinizi daha avantajlı hale getirmenize olanak tanır.

Büyümeyi Tetikleyin

Müşteri sadakatini ve müşteri potansiyeli payını arttırarak, pazara yeni ürünler sürerek ve daha çok satışı sonuçlandırarak gelirleri arttırın. Yeni ürünleri daha hızlı piyasaya sürün. Yeni müşterilere ulaşmak için yeni kanallar belirleyin, gerekenden az hizmet alan bölümlere ve yeni pazarlara girin. Kazancınızı arttırırken ve daha fazla aday müşteriyi müşteriniz haline getirirken, satış ekiplerinizin de stratejik görevlere odaklanmasına yardımcı olun.

Operasyonel Kusursuzluğu Koruyun

Uçtan uca iş süreçlerini sorunsuz hale getirerek, hizmet düzeylerini geliştirerek, maliyetleri düşürerek ve hataları azaltarak verimliliği ve etkinliği arttırın. Döngü zamanlarını kısaltın, sipariş doğruluğunu arttırın, müşteri çağrı sayısını ve itiraz edilen faturaları azaltın ve daha iyi siparişten tahsilata süreçleriyle stok maliyetlerini düşürün. Web tabanlı self servis hizmetleri ve çevrimiçi sipariş yönetimi gibi düşük maliyetli etkileşim kanalları ile müşteri memnuniyetini sağlayabilir ve sorunları daha hızlı çözebilirsiniz.

Renova_RenovaConsulting

Rekabet Çevikliğini Arttırın

Değişime daha hızlı yanıt verin, müşteri deneyimlerinizi optimize edin ve yeniliklerle şirketinizi rakiplerinden farklılaştırın. Değişen pazar koşullarına ve müşteri taleplerine yanıt vermek için iş süreçlerinizi hızla uyarlayın. Pazara hızla yeni insiyatifler sürün. Tüm müşteri iletişim noktaları arasında tutarlılığı ve elverişliliği sağlamak için, müşterilerinizin etkileşim ihtiyaçları ve tercihleriyle kendi kanallarınızı paralel hale getirin. Müşteriyi tam olarak kavrayarak, ürün ve hizmetlerinizi diğerlerinden farklılaştıran yenilikler yaratabilirsiniz.

Dijitalleşme Endeksinizi Hesaplayın

Çözümler:

 • Pazarlama: Pazarlama süreçlerini paralel hale getirin ve pazarlama kaynaklarının, bölüm ve listelerin, kampanyaların, aday müşterilerin, ticari promosyonların ve pazarlama analitiklerinin yönetimini geliştirmek için işlevselliği kullanarak müşteri talebini yürütün.
 • Satış: Satış planlaması ve tahmini işlevselliğiyle bölgeleri, müşterileri, ilgili kişileri, aktiviteleri, fırsatları, teklifleri, siparişleri, ürün konfigürasyonunu, fiyatlandırmayı, faturalandırmayı ve sözleşmeleri yöneterek kârlı iş ilişkileri geliştirin.
 • Hizmet: Hizmet satış ve pazarlama desteğiyle daha yüksek hizmet gelirlerine ve kârlılığa ulaşın. Hizmet siparişleri, sözleşmeler, şikayetler ve iadeler, dahili ve depoda onarımlar, garantiler, kaynak planlaması, e-hizmet ve servis analitiklerini daha etkin bir şekilde yönetin. Çağrı merkezlerini, saha servisini ve e-hizmeti destekleme işlevselliği, hizmet sunarken esneklik de sağlar.
 • İş ortağı kanal yönetimi: İş ortağı ilişkilerini yöneterek ve kanal iş ortaklarını güçlendirerek daha kârlı bir indirekt kanal elde edin. İş ortağı süreçlerini iyileştirin: İşe alma ve yönetim, iletişim, kanal pazarlama ve tahmin, iş ortağı üzerinden çevrimiçi satış, iş ortağı sipariş yönetimi, kanal hizmeti ve kanal yöneticileri ile iş ortakları için analitikler.
 • Etkileşim merkezi yönetimi: Etkileşim merkezinizi, tüm irtibat kanalları çapında pazarlama, satış ve hizmet için stratejik bir teslimat kanalına dönüştürerek müşteri sadakatini en üst düzeye çıkarın, maliyetleri azaltın ve geliri arttırın. Tele-pazarlama, tele-satış, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, BT destek ve etkileşim merkezi yönetimi gibi aktiviteleri etkin biçimde ele alın.
 • Web kanalı etkinleştirme: İnterneti, işiniz ve tüketiciler için değerli bir satış, pazarlama ve hizmet kanalına dönüştürerek satışları arttırın ve işlem maliyetlerini azaltın. e-pazarlama, e-ticaret, e-hizmet ve web kanalı analitiklerini içeren tamamen entegre web kanalı ile kârlılığı arttırın ve yeni pazarlara ulaşın. Bu özelliklerden, doğrudan SAP ERP uygulamasını veya tamamen entegre müşteri kanalı olarak SAP CRM'i uygulamaya geçirerek faydalanın.
 • İş iletişimleri yönetimi: Birçok yere birçok kanaldan gelen ve giden irtibatları yönetin. Müşterilere ve iş ortaklarına; ses ve metin iletilerini, web'i ve e-postayı da içeren tüm kanallardan sorunsuz ve tutarlı deneyimler sunmak için çoklu kanal iletişimlerini müşteriye dönük iş süreçlerine entegre edin.
 • Gerçek zamanlı teklif yönetimi: Müşteri ilişkileri kurmak ve gelire çevirmek için tüm müşteri etkileşimlerini fırsatlara dönüştürün. Çapraz satışı, yukarı satışı, müşteri sadakati kazanmak için yapılan teklifleri, hizmet düzeyi anlaşmalarını ve hatta daha fazlasını planlayın, geliştirin ve yürütün. Müşteri ilişkilerini geliştirmek, amaca uygun ve kişiselleştirilmiş müşteri etkileşimleri sağlamak için sonraki uygun işlemleri gerçekleştirin.
 • Ticari promosyon yönetimi: Marka devamlılığınızı ve kârınızı, görünür bir şekilde ve ticaretle ilişkili tüm süreçleri kontrol ederek iyileştirin. Arka ofis entegrasyonuyla, ticari ve finansal sonuçların muhasebe açısından daha doğru olmasını sağlayın. Ticari aktiviteleri optimize etmenize yardım edecek temel iş kavrayışları kazanın. Ticari promosyonda analitikleri kullanarak ve pazar geliştirme fonlarını, promosyonu, şikayet ve promosyon işlemeyi daha iyi yöneterek başarınızı arttırın.

SAP Çoklu Kanal Ticaret ve Pazarlama

Ticaret hiç olmadığı kadar hızlı ve çoklu kanallardan gerçekleşirken, müşterilere tüm temas noktalarına aynı üstün deneyimi sağlamak ve kişiselleştirilmiş pazarlama aktiviteleri yapmak gerekiyor. Renova'nın sunmuş olduğu, SAP Hybris Commerce  ve Marketing çözümleri dijital ticarette lider konumları ile size rekabet avantajı, hız, verimlilik ve müşteri memnuniyeti sağlıyor.

Renova olarak Hybris’in Türkiye’deki ilk uygulayıcılarından biriyiz. 1999’dan bu yana hakim olduğumuz web teknolojileri, e-ticaret altyapılarını Hybris ürünü ile taçlandırırken, kullanıcı deneyimi alanındaki tecrübemizi müşterilerimize sunuyoruz. Geniş Hybris kadromuz, Hybris 6.0 sertifikasına Türkiye'de ilk alan ekip olmuştur.

Renova_C/4HANA_Hybris_SAP

Hybris B2C ve B2B çözümleri ile ticaret; web, mobil, fiziksel mağaza, sosyal medya, çağrı merkezi vb. tüm kanallardan aynı deneyimle sağlanırken, ürün katalog yönetimi, sipariş yönetim sistemi gibi Hybris modülleri size tekilleştirilmiş ticaret yönetimi sağlıyor. Aynı zamanda Hybris tüm SAP sistemleri ile entegre çalışıyor.

Hybris Marketing çözümü ile pazarlamada değişen standartlar en yenilikçi, inovatif ve yalınlaştırılmış haliyle, anlık büyük veri pazarlama yönetimi sağlamaktadır. Renova olarak, Hybris Marketing ile veri yönetimi, segmentasyon, kampanya yönetimi, müşteri içgörüsü, müşteri kazanımı, raporlama gibi konularda çözüm sunuyoruz.

Renova_Renova_Consulting_SAP_ERP_Hybris

Müşteri serüveni uçtan uca SAP Hybris ürün ailesi ile kusursuz müşteri deneyimi sağlayacak şekilde yönetilebilmektedir. Conversion rate ve page view, yani ziyaretin satışa dönüş oranı ve sayfa görüntülenme sayılarınız beklentilerinizi üzerinde artmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de gerçekleştirilen projelerden elde edilen başarı hikayeleri bunu kanıtlamaktadır. Hybris tercih eden şirketlerin conversion rate yani dönüşüm oranları ortalama %40 artmaktadır.

Renova_RenovaConsulting_SAP_ERP_Hybris

Dijitalleşme Endeksinizi Hesaplayın